Doğal Taşlar

Zümrüt

Zümrüt

Kimyasal  Formülü : Be3 Al2 Si6 O18 + Cr,V

Beliryum, Alüminyum, Silisyum, Oksijen, + Krom, Vanadyum

Zümrüt, cam göbeği minerali olarak bilinen Belirin en değerli yeşil üyesidir. Etkileyici rengini Krom ve Vanadyum metal mineralleri kirliliklerinden alır. Diğer türleri Akuamarin (mavi), rengini mineralin içinde az miktardaki demir vermektedir. Morganit (pembe), değişik rengini taşın yapısında bulunan manganez kirliliğinden alır. Heliodor (sarı), ilginç rengini taşın yapısında bulunabilecek iki bileşik minerallerin birinden alır. Altın sarısı rengini uranyum oksitten alırken, yeşil sarı rengi ise demir oksit kirliliklerinden kaynaklanır.

Nadir elementler içeren eriyik gazlar ve çözeltiler magmatik kayaçlara nüfus eder ve kromtrioksitin de katkısıyla temas bölgelerinde Zümrüt oluşur.

Kalp ve böbrek hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılması önerilir. Kanı temizler, kan dolaşımını düzenler ve kan dolaşım rahatsızlıklarında kullanılması halinde iyileşme sürecine olumlu katkılar sunar. Dizanteri (kanlı basur, kanlı ve sancılı ishal) hastalığının tedavisinde kullanılması tavsiye edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. İmmun sistemini güçlendirdiğinden, gripal ve ateşli enfeksiyon hastalıklarının da önlenmesi veya tedavisi için kullanılması tavsiye edilir. İç kulak hastalıklarında, tene temas edecek şekilde taşınması koşuluyla da baş dönmesi gibi denge bozuklukları ve rahatsızlıklarında da hafifletici veya sorunu giderici etkiler sunar. Epilepsi (sara, tutalak, yilbik, peri hastalığı) hastalığını önler veya durdurur. Multiple skleroz (ileri derecede kas ve sinir hastalığı) hastalıkları tedavisinde kullanılması önerilir.

Görme gücünü artırır, göz hastalıklarından korur, ayrıca göz ağrılarına ve iltihaplarına karşı iyileştirici etkisi oldukca  güçlüdür. Bunlar için zümrüt muntazam olarak göz kapaklarına uygulanması tavsiye edilir.

Kemikler ve omurga üzerinde de olumlu etkileri vardır, romatizmal hastalıklarda, hatta çok ileri derecedeki kireçlenmelerden dolayı kilitlenmeye başlamış eklemlerin açılmasını sağlayacak etkinliği oluşturur. Bunlar için muntazam olarak tedavi suyu içilmesi gerekmektedir.

Karaciğer ve pankreas için önerilen taşlardan olan Zümrüt, şeker hastalığınada olumlu katkılar sunar. Kalp hastalıklarında etkili olan Zümrüt, kalp ritim bozuklukları, baş ağrıları ve kas kasılmaları içinde oldukca uygun bir taştır, kullanılması halinde sorunların giderilmesine olumlu katkı sunar.

Öngörü yeteneğini artırır. Akıl, zeka ve yeteneklerini geliştirir. Duygusal karışıklık ve travmaların giderilmesini sağlar. İçimizdeki saflığı korur. Korkulu durumlar karşısında veya yeni bir işe başlanılacağında cesaret verir. İş hayatında başarılı olmaya veya daha başka konularda büyük başarılar elde etmeye yardımcı olur. Düş gücünü artırır, yaratıcılık yeteneği kazandırır. Ruhsal gelişme sağlar.

Vücuttaki negatif enerjiyi alır ve elektriklenmeyi ortadan kaldırır. Büyülere karşı koruyucu kabul edilir. Zümrüt’e kimi yerlerde ‘’Koşulsuz Aşk Taşı’’da denmektedir. Bekareti koruduğu, kadınların ihanet etmesini önlediğide söylenenler arasında.

Şans taşı olarakta kabul edilir.