Doğal Taşlar

Zirkon

Zirkon Kimyasal  Formülü : Zr (SiO4)

Zirkon minerallerin silikat grubunun bir üyesidir. Zirkonyum elementinin silikatıdır. Zirkon iki yolla oluşur. Bazen belirli bir noktadan dışarı çıkan kristalsiz lifli gruplarda ve bazende bir piramit uçları olan tetragonal prizmatik kristallerde görülür. Zirkonun ısıya çok düşük hassasiyeti vardır. Genellikle radyoaktiftir çünkü Uranyum ve Toryum mineralleri içerebilir.

Zirkon saf haliyle reksizdir ancak yapısını etkileyebilecek kirlilikler sayesinde mavi, kahverengi, yeşil, turuncu, kırmızı ya da sarı olabilir. kızıl Kahverengi Zirkon, Hyazinth adıyla bilinir.

Çok eski tarihlerden beri Zirkonların içinde en tedavi edici etkisi olduğu düşünülen kızıl kahve Zirkondur (Hyazinth).

Solunum yolları hastalıklarında oldukca etkili olan taş, özellikle kasılmaları önleyici özelliği dolayısıyla astım ve  allerjik durumlarda rahatlatıcı olarak kullanılması tavsiye edilir. Ameliyatlardan sonra enboli riskine (özellikle akciğerlerde) karşı da kullanılması önerilir. Sindirim sistemi rahatsızlıkları mide problemlerinin ve gastritin oluşturduğu kramplar, bağırsaklarda oluşan iltihapların ve enfeksiyonların oluşturduğu rahatsızlıkların kraplarında ve ayhali sancılarının giderilmesinde, kas tutulmaları ve kramplarının giderilmesinde kullanabileceğimiz en etkili taşların başında gelir. Metabolizmayı hızlandırır. Böbreklerin aktif çalışmasını sağlar ve vücutta su birikimini engeller ve dolayısıyla oluşan yüksek tansiyonun düşmesini sağlar. Vücutta oluşan enfeksiyonların en kısa zamanda atılmasını sağlar. Ateşi düşürür. Kanser hastalarının tedavisine destek amaçlı tavsiye edilen taşlarla kullanıldığında diğer taşların vücuttaki etkisini artrır. Gümüşle kullanılması tavsiye edilir.

Sevdiğimiz bir kişiden birden ayrılmak veya onu kaybetmek gibi olaylarda, bizim durumu daha çabuk atlatmamızı sağlar. Böylece hayatta her şeyin bir sonu olduğunu kısa sürede kabul etmemizi ve hayattaki diğer önemli şeylere konsantre olmamıza önemli destek sağlar. Zihni kuvvetlendirici bir taş olup, bunun yanında duygusal denge sağlayıcı olarakta kullanılması tavsiye edilir. Renksiz Zirkon aynı zamanda yeni bakış açıları sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir