Doğal Taşlar

Yakut (Rubi)

Yakut Kimyasal  Formülü : Al2 O3 + (Cr2 O3) + Ca, Fe, Mg, Si, Ti, Zn Alüminyum, oksijen + Krom, Oksijen + Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Silisyum, Titanyum, Çinko

Yakutlar ve onların mavi ikizleri olan Safirler, bilinen en sert maddelerden biri olan Korondom mineral ailesine aittir. Krom ve Demir mineralleri taşa rengini verir.

Kan dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını ve kanın yenilenmesini sağlar. Kan hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştirici olarak bilinir. Lösemiden de kısmen koruyucudur. Düşük tansiyonu tedavi edici özelliği ile bilinir. Damar sertliği, tıkanmalarını ve cinsel güç kaybını önlemekte yararlı olduğu gibi zayıflamakta da yardımcı olur. Enfeksiyon ve yüksek ateşli hastalık durumlarında direnç geliştirir ve ateşi düşürür. Özellikle solunum yolları ve bağırsak enfeksiyonlarında kullanılması tavsiye edilir. Pankreas ve dalağın düzenli çalışmasına ve sağlıklı kalmasına yardım eder. Lenf bezlerinin işlevini güçlendirir. Kadınlarda düzenli adet görülmesini sağlar, adet dönemlerindeki ağrıları ve gerginlikleri hafifletir. Doğumu kolaylaştırır ve ağrılarını azaltır.

Menepoz dönemindeki kadınların, psikolojik ve fizyolojik etkilerini azaltır. Kemikleri sağlıklı tutar ve kırıkların kolay kaynamasını sağlar. Arterit / eklem iltihaplarından korur.      Akıl hastalıklarına karşı koruyucu olduğuna inanılır.

Sezgi gücünü artırır. Kalbi aşka ve evrensel sevgiye açar. Eşler veya aşıklar arasında anlaşmazlıkları giderir. İnsana huzursuzluk veren stres, kuşku, kuruntu gibi duygu ve düşüncelerden uzak tutar, mutluluk duygusu aşılar. Şans taşı olarak bilinir.