Doğal Taşlar

Unakit

Unakit Kimyasal  Formülü : Çeşitli

Unakit, temelde daha yüksek ya da düşük derecede kuvars ve epidota dönüşmüş olan feldspardan meydana gelen granit çeşididir. Hidrotermallerin orjinal kaya üzerinde gösterdikleri değişimler sonucu oluşur. Unakit, mineralojik olarak değerlendirilmesine rağmen bir kaya çeşidi olduğu için kimyasal yapısı tanımlanamaz. Bu nedenle epidot ve kuvarsın bulunduğu her bölgede minerallerle birlikte çıkartılabilir.

Bir örneğin epidot ya da unakit olarak tanımlanması tarafsız bir karar olacaktır, çünkü kati farklılıklar bilimsel araştırmalar sonucunda dahi belirlenemez durumdadır.

Epidot’un kimyasal förmülüne baktığımızda ise mineralin silikat grubunun bir üyesi olduğunu ve mineralin ana yapısının kalsiyum, alüminyum, demir, silikon, oksijenve hidrojen içerdiği görülür, bazı örneklerinde ise manganezde görülür.

Mineral çeşitliliği zengin olan Unakit, tedavi gören bir hastanın hastalığını durdurur. İltihapların vücüttan atılmasını sağlar. Cilt hastalıklarında kullanılması tavsiye edilir. Hücrelerin ve dokuların yenilenmesini sağlar. Saçların sağlıklı kalmasına önemli katkılar sunar. Üreme sistemindeki olumsuzlukların giderilmesi için kullanıldığında sürece olumlu katkılar sunar. Hamilelik sürecinde kullanılması tavsiye edilir.