Doğal Taşlar

Turmalin

Turmalin Kimyasal  Formülü : Na (Mg,Fe,Li,Mn,Al)3 Al16 (BO3) Si6 O18 (OH,F)4

Turmalin, volkanik aktiviteler sonucunda oluşan granitler ve pegmatitlerde, yapılarını ısı ve basıncın etkisiyle değiştiren kayalarda, suyun etkisiyle oluşan alüvyan tortularda gelişir.

Turmalin, değerli taşların en geniş renk yelpazesine sahip olanıdır. Hatta bazı kristaller çok renklidir ve her renk çeşidi değişik isimler alır. Renksiz (Elbait), Beyaz ve çok renkli (Akrolit), mavi ve tonları (İndikolit), pembe ya da kırmızı şeffaf tonlara (Rubellit), yeşil (Kromodravit), A.Kahverengi ve tonları (Dravit) ve siyah (Skorl). Tumalin ailesinin tüm üyeleri Bor içerikli kompleks silikattır ve metalik element Alüminyumdur.

Farklı renkleri içerdikleri Alüminyum, Demir, Lityum, Krom,  Magnezyum, Manganez, ya da Sodyum miktarlarına göre değişir.  

Turmalin ailesinin ortak özellikleri, kalsiyum, magnezyum ve fosforun hücreler tarafından emilimini sağlamaktır.   Dolayısıyla beyin fonksiyonlarının korunması ve gelişmesinde, kas yapılanmasında ve korunmasında, kaygıların giderilmesi, uykusuzluk sorunuyla başa çıkmak ve Güneşten alınması gereken D vitamini yetersizliğinde kullanılması tavsiye edilir.

Mavi Turmalin (İndikolit), büyüleyici derin mavi rengi, içindeki demir ve manganezden kaynaklanır.

Demir eksikliğinde ve kanda oluşan bakteri ve virüslere karşı kullanılması tavsiye edilir. Vücudun bağışıklık sistemini  (İmmunite sistem) güçlendirir. Akciğerler ve solunum yolları hastalıklarında kullanılan bir taştır. Astım, bronşit ve soğuk algınlıklarında kullanılması halinde tedavi sürecini hızlandıracaktır. Son yıllarda koa hastalığı olarak bilinen, akciğer hastaları arasında tecrübe edenler, rahatlatıcı etki yaptığını söyleyen oldukca fazla hasta var. Sinir sistemi ve sindirim sistemi, mide problemleri, kemik ve kıkırdak anormallikleri, artrit, artroz ve romatizma hastalıkları tedavisinde kullanılması tavsiye edilir.

Mavi Turmalin, ayaklarımızın üzerinde durmaya ve kendimizi yeniden keşfetmemize yardımcı olur.

Pembe ve kırmızı Turmalin (Rubelit), kimyasal yapısında tüm turmalin mineralleri vardır.

Vücudun elektrik sistemini korur ve düzenler. strese karşı oldukca etkilidir. Beyin foksiyonlarının korunması ve gelişmesinde, kasların ve kaslı, kalp ve mide gibi organların korunması ve sağlıklı çalışması için tavsiye edilen taşların başında gelmektedir. Alt karın bölgesindeki organların rahatsızlıklarında etkilidir. Karaciğerin etkinliğini korur ya da etkinleşmesini sağlar. Kanın temizlenmesini ve akciğerin işlevlerini aktif hale getirir. Ay hali şikayetlerini ve menopoz dönemi depresyonlarını hafifletir veya giderir.

Pembe ve kırmızı Turmalin, merhamet ve sempati duyularımızı geliştirir.

Yeşil Turmalin (Kromodravit) çarpıcı yeşil rengini krom, demir, alüminyum ve lityum bileşenlerinden alır.

Genel olarak tüm organları güçlendirir. Kalbin , kan dolaşım, kas ve sinir sistemlerinin düzenli çalışmasında, böbreklerin fonksiyoner olmasında, hormonsal düzensizlik ve bağırsak hastalıkları tedavilerinde kullanılması önerilir. İmmun sistemini güçlendirir, dolayısıyla enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi ve tedavilerinde kullanılması tavsiye edilir. Karaciğerin ve pankreasın sağlıklı kalmasını ve aktivite kazanmasını sağlar, ensülin salgılanmasında işlevselliği destekler ve kan şekerinin normal seviyede kalmasına yardımcıdır. Genellikle arterioskleroz (damar daralması) ve arterit (eklem iltihabı) hastalıklarında kendini gösteren, hücrelerdeki, dokulardaki ve damarlardaki tortulaşmaların ortadan kaldırılması çabalarını destekler. Romatizma hastalıklarında da kullanılması tavsiye edilir. Yeşil Turmalin, huzur ve kendini koruma gücü verir.

Siyah Turmalin (Skorl), siyah rengini kimyasal yapısında etkili olan demirden alır. Tüm Turmalinlerde olan bor, skorlde de yoğun olarak mevcuttur.

Vücudun demir eksikliğinin giderilmesi ve güneşten alınması gereken D vitamininin alınmasını destekler. Vücudun elektrik sistemini dengeler. Demir ve Bor minerallerinin eksikliklerinde ortaya çıkan, anemi hastalığı yani kansızlık, nefes darlığı, kalpte çarpıntı, sindirim sisteninde problemler, kemiklerin zayıflaması, saç dökülmesi veya kırılması, baş dönmesi, kolay kilo alma, bellek karışıklığı veya zayıflığı gibi rahatsızlıkların ortadan kalkmasına yardım eder, ve sorunlarla mücadele edenlerin kullanması tasiye edilir.

Beyin fonksiyonlarının korunmasında, kemiklerin ve dişlerin sağlıklı kalmasına, kasların korunması ve yapımına, cinsel sorunların ortadan kaldırılmasını destekler.          

Siyah Turmalin, sinirsel gerginlikleri çözer ve negatif enerjiden korur.