Doğal Taşlar

Sodalit (Sodalite)

Sodalit Kimyasal  Formülü : Na8 (Al6, Si6, O24)Cl2 +Mg, Zn

Sodalit grubu, altında toplayabileceği tüm mineralleri kübik sistem olarak kristalize olan mineral grubu. Plagioklas Feldsparlar grubundan olup, pegmatit ve volkaniklerde oluşur. Beyaz kristalize olmuş kalsiyum, sodyum-kalsiyum bileşeni olan taşın, mermerimsi damarlarının oluşmasını sağlar.

Sodalit, vücudumuz için çok gerekli olan bir çok mineral ve tuz içerir. (Sodyumkarbonat, Kalsiyum, Krom, Çinko, Magnezyum) bunlar hücre ve damarlar yoluyla organizmamızı etkilerler. Bedenin sıvı elektirik dengesinin sağlanmasında, sindirim, sinir ve kas sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Kalsiyumunun kemiklere ulaşmasını ve depolanmasını, kalbin ve kan dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını teşvik eder.

Troit bezi üzerindeki etkisi oldukca güçlüdür, ve dolayısıyla gelişmemiz ve metabolizmamız için gerekli olan hormonların üretiminin dengelenmesinde ve lenf bezlerinin aktif çalışması ve dolayısıyla bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli katkılar sunar. Aynı zamanda boğaz bölgesindeki iltihabi durumlara karşı faydası tecrübe edilmiştir. Böbreklerin fonksiyonel kalmasında ve taş üretiminin engellenmesi amacıyla tavsiye edilir. Karaciğerin  sağlıklı çalışmasıda ve zehirli ağır metallerden temizlenmesi, pankreasın harekete geçmesinde ve daha fazla ensülin salgılamasına olumlu katkılar sunar. Bu özellikleri dolayısıyla diabet (şeker) hastalarının bu taşı tene deyecek şekilde taşımaları ve hazırlanan suyu her sabah aç karna içilmesi tavsiye edilir.

Kan ve dokularda ödeme (şişliklere), yüksek tansiyona neden olan sebeplerin ortadan kaldırılması ve dolayısıyla kalbin korunması amacıylada kullanılabilinir. Cinsel sorunların giderirmesinde de tavsiye edilen taşlar arasında yer almaktadır. Bağımlılık yapan maddelere karşı irade güçünü destekler. Depresyonun etkisini azaltır. Konsantrasyonu artırıcı etkisi uzun zamandan beri bilinmektedir.

Suçluluk duygularımızı yenmemize ve içsel huzur elde etmemize olanak sağlar. Duygularını kolay ifade edemeyenlerin bir Sodalit taşı taşıması faydalı olacaktır.