Doğal Taşlar

Sitrin (Citrine)

Sitrin Kimyasal  Formülü : SiO2 + Fe, Al, Ca, Li, Na, Mg

Silisyum, Oksijen, + Demir, Alüminyum, Kalsiyum, Lityum, Sodyum, Magnezyum.

Sitrin kuvars grubundandır. Pegmatitlerde veya hidrotermal olarak kaya boşluklarında oluşmuşlardır. Az miktardaki demir bileşimi ona sarı rengini verir.

Negatif (olumsuz) enerjiyi dağıtır veya niteliğini değiştirerek olumlu enerjiye çevirir. Böylece sinirleri yatıştırır, depresyonu ve duygusal travmaları hafifletir ve neşelendirir. Kalp ve kan dolaşım sistemi, akciğerler, karaciğer, böbrekler ve sindirim sistemini olumlu etkiler. Mide, bağırsak, dalak ve pankreas fonksiyonlarını güçlendirir. Antioksidan etkilidir. Vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını sağlar ve onun yerine enerji için gerekli olan glikoz ve minerallerin alınmasını sağlar. Pankreas tarafından ensülin üretimini teşvik edip, glikozun (şekerin) hücrelerimiz tarafından emilimini sağlayarak, diabette de yardımcı olur. Bundan dolayı şeker hastalarının direk tene deyecek şekilde devamlı bir Sitrin taşı takmaları tavsiye edilir.

Mide enfeksiyonlarında Kehribar ile Sitrinin birlikte uygulanması daha fazla yarar sağlayacaktır. Ve sinir sistemini olumlu etkileyerek, stres kaynaklı huzursuzluklar ve sinirsel tikler içinde ideal bir taştır. Solunum sistemini rahatlatır, nefes darlığında kullanılması tavsiye edilir. Göz hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bilinmektedir. Cilt hastalıklarından korur, sivilceleri ortadan kaldırır ve oluşumlarını engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirir. İç salgı bezlerini, özellikle de troit bezinin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Kararsız ve dengesiz yapıdaki insanların daha çabuk karar vermelerini ve kararlarının yanında durmalarını sağlar. Girişimlerde bulunma dürtüsünü teşvik eder ve kendimize güvenimizi güçlendirir. Bağımlılık yapan alışkanlıklardan kopmamızı sağlar. Sitrinin konsantrasyon üzerine de büyük etkisi vardır.

Bir diğer adı da ‘’Tüccar Taşı’’olan Sitrini, bazı insanlar para cüzdanlarında veya para kasalarına koyarlar. Bunun nedeni onların parasal güçlerini artırdıklarına olan inançlarıdır.

Sitrin (Citrine) için yorumlar kapalı