Doğal Taşlar

Safir

Safir Kimyasal  Formülü : Al2 SiO6 + Fe, Ti, Cr,V

Alüminyum, Silisyum, Osijen, + Demir, Titanyum, Krom, Vanadyum.

Safir, oksit grubunun bir üyesidir. Safirlerin büyük bir çoğunluğu, hava ya da akıntıların sürüklemesiyle nehir yataklarında birikerek oluşmuş kayalarda bulunur. Diğerleri ise volkanik kayalardan çıkarılır.

Safirler, saf iken renksiz olan korondum mineralinin değerli çeşididir. En değerli örnekleri mavi olmasına rağmen, kırmızı hariç Safir her türlü renkte bulunabilir. Bunun nedeni değerli kırmızı korondumun’’Yakut’’olarak bilinmesidir. Safirlerin mavi rengi korondum kristallerinde bulunan demir ve titanyumun etkisiyle oluşur. Yakutun hareketli kırmızı rengi krom metalinin etkisiyle oluşur. Rengsiz ve sarı olan korondum kristalleri ısıtıldığında mavi olurlar.

Elmastan sonra sertlik derecesi en yüksek taştır. 9 sertlik derecesindedir.

Safir, kalbi ve böbrekleri güçlendirir, salgı bezlerini harekete geçirir. Sindirim sistemi için iyi bir tedavi taşıdır. Mide ve bağırsak sıvılarını etkileyerek hazmı kolaylaştırır. Mide yanması ve ekşimesi, hıçkırık ve sindirimden kaynaklanan ağız kokusuna karşı da idelal bir tedavi edicidir. Ayrıca iştahsızlık ve aşırı iştahı da etkileyerek zafiyet ve obezite oluşumlardan uzak tutar. Enfeksiyonlara karşıda kendini ispat etmiş olan Safir, kulak ve göz enfeksiyonlarında olduğu gibi alın ve yanak boşluklarında (sinüslerde) oluşan hastalıklar içinde önemli bir yardımcıdır. Safir, cilt hastalıklarında da kendini ispat etmiştir.

Akneyi, allejik döküntüleri ve kepeğin giderilmesi için önemli bir yardımcıdır. Stresten kaynaklanan sinirsel ağrıları ve nevraljileri de olumlu etkiler.

Romatizmal ve siyatik hastalıkların tedavilerinde kullanılması tavsiye edilir. Safirle hazırlanmış sıcak su banyosu bu hastalıklar için mucizeler yarattığı söylenmektedir.

Timus bezine olan etkisi en çok bilinenidir. Ve dolayısıyla bir  çok vücut fonksiyonunu da olumlu yönde etkiler. İyileşme istemini güçlendirerek, hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.

Safirin sakinleştirici bir etkisi vardır. Depresyon ve hayali kuruntulardan korur. Ayıklık sağlar, muhakeme güçünü ve farkındalığı artırarak, sezgi gücünü güçlendirir.

Safir için yorumlar kapalı