Doğal Taşlar

Rodokrosit

Rodokrosit Kimyasal  Formülü : MnCo3 + Ca, Fe, Zn

Manganez, Kobart, + Kalsiyum, Demir, Çinko.                                               

Rodokrozit, karbonatlar gurubundan olup ‘’Manganspat’’ olarakta adlandırılır. Mangan yataklarının oksidasyon bölgelerinde oluşur. Bu taş gümüş damarlarında, gümüşe eşlik eden taş olarakta bilinir.

Rodokrozit, yüksek Manganez ve karbonat (kobalt) yapısı ve eklenti mineralleri ile İnsan bedenini oluşturan tüm hücre ve dokularında bulunmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, virüs ve bakterileri öldüren doğal savunma hücrelerini harekete geçmesini sağlar. Sinir sisteminin fonksiyonel çalışmasında etkili bir mineraldir.

 Kemik ve kıkırdakların anormalliklerinde, artrit, artroz ve romatizma hastalıklarının tedavilerinde, büyüme ve gelişme eksikliklerinde kullanılması tavsiye edilir. Mide rahatsızlıkları ve sindirim sürecini dengeleyerek, kabızlık, mide yanması ekşimesi ve gaz gibi problemlerin giderilmesinde önemli rol oynar. Metabolizma üzerinden vücudun toksin atımını destekler, böbreklerin aktif çalışmasını aktive eder, ve dolayısıyla kanın temizlenmesini de sağlar. Kan dolaşım sisteminin sağlıklı çalışmasında, (demir ve bakır mineralleriyle birlikte) kansızlığın giderilmesinde, karaciğer ve pankreasın fonksiyoner olmasında önemli rol oynar. Damarların esnek kalmasını destekler, yüksek tansiyonun oluşmasını önler. Troit hormonu eksikliğine karşı ve kalp yetmezliğine yol açabilecek etkenlere karşı koruyucu olarak kullanılması önerilir. Besinlinlerin enerjiye dönüşmesinde, erkek ve kadınların üreme gücünde de oldukca önemli bir mineralli taştır.

 Hazırlanan suyunun muntazam olarak her sabah aç karnına içilmesi bu etkilerini artırır. Suyuyla cilt temizliği yapılarak sivilceler ve hatta kronik akneler bile giderilebilir.

Yaşam gücünü aktive eder. Erotik duyguları uyararak, tatminkar bir cinsel yaşam sağlar. Rodokrozit insanı uyanık ve dinamik yaparak, çevresinde oluşanları daha dikkatli algılamasına yardımcı olur. Bulanık ruh hallerini dağıtmak için çok uygun bir taştır. İyimser bir hayat görüşü inşa eder ve manevi duyguların gelişmesini sağlar.