Doğal Taşlar

Peridot (Krizolit, Olivin, Zebercet)

Olivin Kimyasal Formülü : (Mg,Fe)2 SiO2
Peridot neredeyse eşit Magnezyum ve Demirden meydana gelen silikattır. En fazla Magnezyum içeren örnekler sarımsı bir renk alır.
Peridot, Magnezyum mineral zengini olan taşların başında gelmektedir. Dolayısıyla vücudumuzda en etkili olduğu yerlerin başında Timus bezi gelmektedir. Bu da bizde savunma hücrelerini artırır ve immun (bağışıklık) sistemini güçlendirir. Magnezyum eksikliği ile ortaya çıkan beyin fonksiyonlarının bozulması, algılama eksikliği, şaşkınlık, uyku bozukluğu, hafıza kaybı, sinirlilik gibi psikolojik rahatsızlıklara sebep olduğu gibi, kalp rahatsızlıkları ve çarpıntılarına, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulmalara, şeker hastalıklarından, enerji azalmasına ve dolayısıyla halsizlik, yorgunluk, göz kararması, baş ağrıları, yüksek tansiyon, böbreklerin taş üretmesi, kemik erimesi, kaslarda kasılma ve yorgunluklarına sebep olmaktadır. Yine bebeklerin havale geçirmeside Magnezyum eksikliğine bağlıdır.
Genellikle kalsiyum eksikliğiyle ortaya çıkan Magnezyum fazlalığı da, kasların yeterince kasılmamasına, dolayısıyla bitkinliğe, hareketsizliğe, depresyona, bellek bulanıklığına, nefes darlığına, kalp atışlarında düzensizliğe sebep olabilmektedir.
Magnezyum, kalp ve beyin daha yoğun bulunduğu dokulardır. Kemiklere aynı zamanda Kalsiyumu depolama görevi de yapar. Yine kalsiyum, potasyum, sodyum ve demirin de etkili bir biçimde kullanılmasına yardım etmektedir.
Magnezyum, anti-stres minerali olarakta bilinir. Kasların gevşemesini, sakinleşmeyi ve rahatlamayı sağladığı gibi üç yüzden fazla enzimin işlevinde rol alarak, birçok yararı yanında, çeşitli türde enerjinin üretilmesini, saklanmasını, kullanılmasını ve aktarılmasını sağlamaktadır. Kandaki şekerin enerjiye dönüştürülmesi, dişler dahil kemiklerin gelişmesi ve sağlıklı kalması, sindirim sisteminin düzenli çalışması, kalp damarlarının esnekliğini muhafaza ederek kalp krizlerinin önlenmesi, beden sıvılarındaki asit-baz dengesinin sağlanması da Magnezyumla doğrudan ilişkilidir.
Vücudun zayıf düştüğünün belirtisi olan herpes virüsünün yol açtığı enfeksiyonları da (uçuk gibi) önler. Sivilce, döküntü, egzema veya allerjik cilt rahatsızlıklarında da etkilidir.
Yukarda bahsi geçen durumlarda kişinin devamlı tene deyecek şekilde bir peridot taşı takması ve her sabah aç karnına hazırlanmış olan Peridot, Krizolit, olivin veya zebercet taşlarının her hangi birinin suyu içilmesi tavsiye edilir.
Çocuk ve ergenlik yaşındaki gençlerin sağlıklı gelişimlerini desteklenmesi için yine bu taşlardan her hangi birini takmaları tavsiye edilir.
İyimser bir hayat görüşü kazanmanıza yardımcı olur. Nefret, kıskançlık, öfke, hiddet ve vicdan azabı gibi olumsuz hislerimizi dağıtıp yok eder. Bedeni temizleyip vücut – zihin ahengini sağlar, kaygıyı azaltıp, zihni açar ve kişisel büyümeyi hızlandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir