Doğal Taşlar

Mercan (Coral)

Mercan Kimyasal Formülü : CaCo3 + Mg
Kalsiyum Karbonat, Magnezyum, Silis Karbonat, Magnezyum Florüt ve Kalsiyumdan oluşur.
Özellikle kırmızı ve pembemsi olanların çekici özellikleri vardır ve dolayısıyla nazara (göz değmesi) karşı etkisi eski tarihlerden beri bilinmektedir.
Kırmızı Mercan kan yapımını teşvik eder. Kalbi ve kan dolaşım sistemini sağlıklı tutar ve kanla ilgili hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Kan basıncını ve yüksek tansiyonu dengeler. Dalağın fonksiyonel çalışmasını sağlar. Adet dönemi şikayetlerini azaltır. Cinsel dürtüyü artırır, ve üreme sorunlarında kullanılması tavsiye edilen taşlardan biri olarak bilinir. Hamilelikte, gelişmekte olan ceninin gelişim bozukluğunu engeller ve doğumu kolaylaştırır. Enfeksiyonlardan korur. Bebekler ve çocuklar için, (yüksek ateş, öksürük, mide ekşimesi, çiçek ve su çiçeği gibi) çocuk hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştirici olarak da kabul edilmektedir. Yeni doğan bebeklere Mercan takılması tavsiye edilir.
Kalsiyum zengini olan Mercan kemik kırılganlığını (osteoporoz) önler. Menopoz dönemindeki kadınların devamlı bir Mercan takmaları tavsiye edilir. Baş ağrısı, halsizlik, güçsüzlük, mide ekşimesi ve hemoroit gibi rahatsızlıklarından korur veya tedavilerine olumlu katkılar sunar. Hormonsal sistemleri dengeler ve sağlıklı tutar. Cilt hastalıklarını (örneğin sedef, egzama ve mantar gibi) önleyici veya iyileştirici özelliği vardır.
Psikolojik rahatsızlıklardan korur. Heyecanları ve aşırı duygulanmaları sakinleştirir. Gerilimli ruh halini ortadan kaldırır. Akıl ve zeka kıvraklığı verir, zihindeki karışıklıkları giderir, hafızayı kuvvetlendirir. Duygusal elektrik yükler, cazibeyi artırır. Sevme-sevilme güdüsünü harekete geçirir ve bundan dolayı ‘’aşk taşı’’da denir.

Mercan (Coral) için yorumlar kapalı