Doğal Taşlar

Karneol ( Carnelian)

Karneol Kimyasal Formülü : SiO2 + Fe, O, OH Silisyum, Oksijen + Demir, Hidrojen
Akik grubu taşlarındandır, Kalsedon’un kırmızı renklisidir.
Fiziksel aktivite kazandırır. Metabolizmayı harekete geçirir. Kadın üreme organlarını etkiler ve üretkenliğini artırır. Kadın hastalıkları ve hamilelik şikayetlerinin giderilmesinde kulanılması tavsiye edilir. Frijit ve iktidarsızlık üzerinde de oldukça etkilidir. Kanamaları durdurur ve kan dolaşımını aktive eder. Dalağı güçlendirerek, kanın temizlenmesini hızlandırır. Lenf sistemine bağlı bu organ alyuvarların yaşamasında çok önemlidir ve böylece vücudumuzun immun (bağışıklık) sistemi de karneol sayesinde güçlenir.
Cildimiz üzerinde de oldukça etkilidir. Cildimiz sıkılaşır, gergin ve güzel olur. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin fonksiyonları desteklenir. Ayakları devamlı soğuk olan insanlar, tenlerine temas edecek şekilde devamlı bir Karneol taşı taşımalıdırlar.
Diş ve dişeti hastalıklarında, karneol suyu ile gargara yapmak oldukca fayda sağlayacaktır.
Romatizma ve eklem iltihabı rahatsızlıklarında kullanılması tavsiye edilir. Vitamin ve minerallerin absorbe edilmesini kolaylaştırır.
Taşı taşıyana cesaret, sabır ve dayanıklılık verir, yaşam sevincini güçlendirir. Realist anlayış gücünü keskinleştirir, ortaya problem bile çıksa, olayların aktif ve çözümsel bir şekilde ele alınmasını sağlar.