Doğal Taşlar

Kaya tuzu (Himalayan rock salt, Halit)

Himalayan rock salt Kimyasal Formülü : NaCı
Sodyum, Klor
Canlıların hayatında tuz, su kadar önemli bir ihtiyactır. Vücut ve sağlık için olmazsa olmaz bir maddedir. Sanayi mamulü tuzların vücuta katkısından ziyade damak tadına hitap ettiği bilinmektedir. Tıp dünyasının ve beslenme uzmanlarının uyardığı 3 beyazdan biri olan tuz, rafine edilmiş fabrikasyon tuzlardır. Peki fabrikasyon tuzlardan kaçınmak isteyen insanların tuz ihtiyaçları nasıl karşılanmalıdır? Ne yazık ki bu konudaki gerçekler yeteri kadar anlatılmamaktadır veya duyarsızlık söz konusudur. Tuz ihtiyacı giderilmeyen bir vücudun çalışması sağlıklı olamaz.
Tuzların tedarik kaynakları şöyledir.
Kaya tuzu
Tuz göl ve göletleri
Kristal tuz madenleri
Burada fabrikasyon tuzları saymadık. Amacımız Doğal kaynakları vurgulamak.
Kayatuzu, organizmanın dengesi için önemlidir. Öncelikli olarak dolaşım sistemlerinin regülasyonunu sağlar ve kuvvetlendirir. Vücudun kas ve sinir sistemi için de yine tuza ihtiyaç vardır. Dolayısıyla burada tuz kısıntılı diyetlere dikkat etmek gerekir. Temel olarak, fazla tuz tüketip az su içmek sodyum birikmesine, çok terlemek ve çok su içmekle birlikte yeterli tuz tüketmemek sodyum eksikliğine neden olmaktadır. Sodyum kaybında ishal de önemli bir etkendir. Sodyum eksikliği, mide kramplarına, psikolojik nedenlere bağlı yeme bozukluğuna ve kilo kaybına, bedenin aşırı su kaybına, depresyona, baş dönmesine, yorgunluğa, hayal görmeye, baş ağrısına, kalp çarpıntısına, tat duyusu bozukluğuna, uyuşukluğa, düşük tansiyona, hafıza bozukluğuna, kas zayıflığına, tiksinme duygusuna, kalp atışında düzensizliğe, nöbetlere ve ağız kuruluğuna neden olabilir. Sodyum fazlalığı ise kalp ve sinirlere zarar verir ve damar hastalıklarına yol açar. Kan ve dokularda ödeme (şişliklere), yüksek tansiyona neden olur.
Günümüzde yeme alışkanlığında,tuz ayarlanması seçiminin elimizde olmadığını göz ardı etmemek lazım. Hazır gıdalar, arada atıştırılan büfe gıdaları, fast-foot, cips ve türevleri genelde hayli tuzludur ve bunlardan uzak durmakta büyük fayda vardır. Bunun yerine yiyeceklerimizi kendimiz hazırlayıp ölçülü bir şekilde kaya tuzu, kristal tuz, deniz tuzu (denize yakın bölgelerde iyotsuz tercih edilmelidir.) ve bulabiliyorsanız içinde birçok farklı mineralide barındıran Himayala tuzunu kullanmak daha yerinde olacaktır.

Kaya tuzu (Himalayan rock salt, Halit) için yorumlar kapalı