Doğal Taşlar

Kadıköy taşı ( Kalsedon, Chalcedon)

Kalsedon Kimyasal Formülü : SiO 2 (silikon dioksit)
Kalsedon, farklı renklere sahip olsada, (Mavi, Gri, Sarı, Yeşil, Pembe, kırmızı, Lacivert, ve renksiz) huzur verici mavi rengiyle tanınan bir tedavi taşıdır. Tansiyon düzenleyici etkisi çok meşhurdur. İleri yaştan kaynaklanan etkileri azaltır ve bunamayı önler veya tedavi eder. Algılamayı güçlendirir. Kalsedon özellikle solunum yolları rahatsızlıklarında ve soğuk algınlıklarında vücudun direncini artırmak için kullanılır.
Ateşli enfeksiyonlarda da çok faydalıdır. Ateşi düşürür. Öksürüğü azaltır. Hava şartlarından kaynaklanan genel rahatsızlıklar ve kan basıncından kaynaklanan göz rahatsızlıkları da (glokom) kalsedon sayesinde düzelme eylimi gösterir veya düzelebilir.
Hormonlar ve süt bezleri üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinir ve dolayısıyla loğusaların da devamlı bir Kalsedon taşı takmaları tavsiye edilir. Troit bezlerini sağlıklı tutar. Cinsel sorunları giderir. Metabolizmayı düzenler. Dolaşım sistemine, safra kesesine, kemiklere, gözlere ve göz yorgunluklarına olumlu etkiler sağlar.
Konuşmacı ve şarkıcılar için ideal bir taştır, sesin yumuşak ve berrak çıkması için Kalsedon boğaz bölgesinde taşınmalıdır.
Fiziksel enerji verir. Vücudu dengeler. Beden, duygular ve zihin arasında dengeleyici etki yapar. Özgüveni artırır, cesaret verir. Kırmızı rengine Karneol denir.