Doğal Taşlar

Hemimorfit (Hemimorphite)

Hemimorfit Kimyasal Formülü : Zn4 Si2 O7 (OH)2.H2 O
Hemimorfit minerallerin silikat grubuna bağlıdır. Silikonla birlikte %54.4 çinko, oksijen ve hidrojen içerir. Ayrıca kristalleşmiş suya bağlı bir moleküle sahiptir.
Hemimorfit, çinko ve kurşun sülfit tortularıyla birlikte bulunan özel bir mineraldir. Diğer çinko cevherleri toprakta su ve hava ile oksitlendiğinde oluşan ikincil bir mineraldir. Ayrıca kireçtaşı zengini topraklarda da görülür. Genellikle ender bulunan kristal şekillerden çok topraklı bölgelerde büyük kütleler halinde karşımıza çıkar.
Beyin sağlığı ve fonksiyonları için önemli olduğu kadar, kalp yapısının korunması ve sağlıklı çalışmasına, kan dolaşım sisteminin düzenli çalışmasına, hücrelerin ve dolayısıyla bedenin kendini yenilemesine, hastalıkların olumlu seyrine, yaraların hızla kapanmasına, böbrek üstü bezinin sağlıklı çalışmasına ve fonksiyoner özelliklerin kazanılmasına ve hormon dengesinin tekrar sağlanmasına, erkeklerde prostat bezinin sağlıklı çalışması ve foksiyoner olmasında, üreme sistemine ve cinsel gelişiminin devamlı seyrine, göz retinasının sağlığının korunmasında, cildin sağlıklı kalması ve güzelleşmesine, aknelerin ve uçukların önlenmesine ve iyileşmesine olumlu katkılar sunar.
Bağışıklık sistemini koruyucu ve güçlendirici etkisi vardır ve dolayısıyla, soğuğa, bakterilere ve vürüslere karşı koruma sağlar, antioksidandır, zehirli maddelerin ve gereksiz parçacıkların atılmasına yardımcı olur. Dalağın sağlıklı kalması ve çalışmasına yardım eder. Solunum sisteminin sağlıklı kalmasında ve hastalıklarının tedavisinde olumlu katkılar sunar. Adet dönemi rahatsızlıklarını giderdiği gibi kısırlık probleminin ortadan kaldırılmasında da oldukca olumlu sonuçlar alınır.
Saçların sağlıklı kalması ve dökülmelerinin önlenmesinde kullanılması tavsiye edilir. Alkolün vücuttaki tahribatın giderilmesi için önerilen önemli taşlardan biridir. Koku ve tat alma duyularının işlevini yerine getirmesini sağlar. Ülser hastalarının kullanması halinde, hastalık olumlu yöne doğru giderek kısa zaman içinde kaybolur.
Kendine güveni sağlar. Yıldızı düşük olanların tercih edebileceği bir taştır.