Doğal Taşlar

Florit

Florit Kimyasal Formülü : Ca, F 2
Kalsiyum, Fluor
Fluorit, Kalsiyum ve Fluor yapısıyla, kemik yapısına ve gelişimine olumlu katkılar sunar. Bu özelliği ile çocukluk ve ergenlik çağında olanlara çok uygun bir taştır. Yaşlı insanlarda kemik erimesi veya artrit gibi hastalıkları olumlu etkileyerek hareket kabiliyetini artırır. Kemik ve diş yapısını güçlendirir, postüs ( duruş ) bozukluklarını engeller. Fiziksel beden hareketlerinin tününde önemli rol oynar.
Hamilelik, emzirme ve kadınların menepoz döneminde olmazsa olmaz öneme sahiptir. Kalbin, kan dolaşım sisteminin ve sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve psikolojik kökenli alerjilerde de olumlu sonuçlar alınır.
Kasların da sağlıklı kalmasına büyük yardımcıdır. Kanamalarda kanın pıhtılaşmasını sağlar.
Fluorit, virüslere karşı da oldukça faydalıdır.
Ülser tedavisi, nezle, grip ve sinüzit hastalıklarının tedavisinde etkili sonuçlar alınmaktadır. Direk ciltte taşındığında cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Sivilce ve yaralar iyileşir, solunum yolları ve akciğerler rahatlar.
Duygulara güç verdiğine inanılır. Duygusal mutsuzlukların tedavisinde kullanılmaktadır. Mantıksız çelişkilerin bertaraf edilmesini sağlar.
Fluorit’tin geniş bir tedavi etkisi olması dolayısıyla tarihin çok eski devirlerinden itibaren kullanıla gelmiştir. ‘’Lapideri’ler’’ den edinilen bilgilere göre, Romatizmadan sinirsel rahatsızlıklara kadar birçok rahatsızlığın tedavisinde tercih edilmiştir.