Doğal Taşlar

Firuze (Turkuaz)

TurkuazKimyasal Fomülü : Cu,Al 6,[(OH)2 PO 4,] 4H 2, O
Bakır, Alüminyum, Hidrojen, Fosfat, Su + az miktarda Demir, Gümüş ve krom bulunur.
Firuze, Bakır, Alüminyum ve fosfor ağırlıklı yapısı ile tüm vücudumuzu yakından ilgilendiren minerallere sahip olan bu taş,öncelikle hücrelerin sağlıklı oluşumunu ve gelişimini sağlar. Dolayısıyla tüm organları güçlendirir. Kemiklerin ve diş yapısının sağlıklı oluşması ve sağlıklı kalması, kalbin ve kan dolaşım ve sinir sisteminin düzenli çalışmasında, böbreğin fonksiyoner olmasında, vücut sıvısının dengede kalmasında ve dokuların tamirinde olduğu kadar, solunum yolu hastalıkları için de önemli bir mineralli taştır. Boğaz ağrılarında ve ağız- boğaz, akciğer enfeksiyonu tedavilerine önemli katkılar sağlar.
Kemik erimesinin önlenmesinde oldukça yararlıdır. Troit bezini olumlu etkiler. Migren ağrılarını hafiletir. Tansiyonu düzenler. Zehirlenmelere karşı koruyucu etkisi vardır. Cinsel sorunların ortadan kakmasına yardımcı olur.
İştağı yönetir ve iştahsızlıkta olduğu kadar obezitede de oldukça faydalıdır. Besinlerin hücrelerce emilimini düzenler. Kaslar üzerinde oldukça etkin sayılır ve bu özelliği ile kas tutulmalarını giderir ve bağ yırtıklarının onarılmasına önemli katkılar sunar. Bütün bunlar için taş boğaza yakın taşınmalıdır. Firuze ile yapılan tedavi suyu ile gargara, diş ve çenenin yapısal bozukluğunu önler, diş plağı, diş eti hastalıkları ve diş hassasiyeti gibi rahatsızlıkları hafifletilir veya bertaraf edilir. Huzur duygusu sağlar. Nazar için oldukça etkilidir.