Doğal Taşlar

Epidot (Epidote)

Epidot Kimyasal Formülü : Ca2 (Al,Fe)3 Si3 O12 OH
Kalsiyum, (Alüminyum, Demir), Silisyum, Oksijen, Hidrojen
Epidot, minerallerin silikat grubunun bir üyesidir. Ana yapısındaki bazı metallerin yerini Magnezyum ya da bazı durumlarda manganez alabilir.
Epidot, çok değişik kristal şekillere sahiptir ve adını benzer görünüşe sahip olan mineral grubundan alır.
Epidotun kendisi tortul kayalarda ayrıca ısı ve basıncın etkisiyle değişim gösteren volkanik kayalarda oluşur.
Kemik yapısını sağlıklı kalmasını, kıkırdakların ve bağ dokularının sağlıklı kalmasında ve onarılmalarında önemli bir yardımcıdır. Büyüme ve gelişme bozukluklarında kullanılması tavsiye edilir. Kasların kasılma görevini sağlıklı bir şekilde yapmasına olumlu katkılar sunar. Fiziksel beden hareketlerinin tümünde önemli rol oynar. krapların giderilmesinde kullanılır. Kalp sağlığı, kan dolaşım sisteminin sağlıklı çalışması için önemli bir yardımcıdır. Yaralanmalarda ve gerektiğinde kanın pıhtılaşması için kullanılması tavsiye edilir. Hücrelerin yenilenmesini sağlar, yaşlanmayı geciktirir.
Beyin yorgunluğuna iyi gelir. Kaygıları azaltır, düzensiz uykunun yeniden düzenlenmesine olumlu katkılar sunar. Beden yorgunluğuna iyi gelir. Kanda bulunan bakterilerle ve virüslerle savaşan korpuskülleri kuvvetlendirir.
Nefes darlığı, kalp çarpıntısı, sidirim de problemler, baş dönmesi, kemiklerin zayıflaması, saç dökülmesi, kolay kilo alma, bellek karışıklığı veya zayıflığı gibi sorunlar yaşayan veya bu sorunlar yüzünden tedavi görenler tarafından da kullanması tavsiye edilir.
Epidot, kendine güveni güçlendirir ve karasızlığı ve karamsarlığı dağıtır. Kendi iç benliğinize ulaşmanızı sağlar ve benliğinizi güçlendirir, dış oluşumlara daha fazla konsantre olmanıza yardım eder.