Doğal Taşlar

Akik (Agathe)

Kimyasal Formülü : SiO2 + Fe, Mg, Mn, Ca, Al
Silisyum, oksijen (Ayrıca ek olarak az miktarda Demir, Magnezyum, Manganez, Kalsiyum ve Alüminyum’dan bir kısmı)

Taşlar içinde özel bir öneme sahiptir. Silisyum olan yapısıyla vücudumuzdaki Silisyumu dengeler. Silisyum fazlalığı böbreklerde taş ve kum, gözlerde katarak ve damarlarda pilakaların oluşmasında büyük rol oynar. Dolayısıyla bunların oluşmamasını sağlar. Vücudumuzdaki (kan ve lenfler gibi) değişik dolaşım ve sinir sistemlerinin sağlıklı çalışmasını sağlar. Dolayısıyla sinirleri yatıştırır, stres üzerinde oldukça etkilidir. Hoşgörülü olmayı, iyimserliği ve kendine güveni sağlar. Omuz ve sırt tutulmalarında tedavi edici olarak kullanılır. Bağırsak tembelliklerini giderir.
Cilt enfeksiyonlarında ve sorunlu ciltlerin tedavisinde yardımcıdır. Cinsel enerjiyi aktive eder. Böbreküstü bezinin sağlıklı çalışmasını sağlar. Kazancın bereketli olması için de kullanılır. Ruhsal alanda da Akik, tüm büyüme ve olgunlaşma sürecimizi etkiler. Planlarını ve fikirlerini gerçekleştirmek isteyenler bu taşı devamlı yanlarıda taşımalıdırlar. Akiğin bir çok rengi vardır.
Yukarda saydığımız özellikler, bütün Akik renklerinin ortak özelliğidir. Doğal renkleri olması kaydıyla rengine göre farklı etkileride sağlar.
Mavi Akik huzur ve rahatlık hissiyle beraber, konuşma güçlüğü çekenlere olumlu etkiler sağlar.
Yosun Akik mutluluk hissiyle beraber vücudun su dengesini sağlar, şeker hastalarına tavsiye edilir.
Turuncu Akik, sıkıntıyı giderir, ümitsizlik duygusunu yok eder.
Sarı Akik, yaşam sevici verir.
Yeşil Akik, murat taşı olarak bilinir.